• Regulamin biblioteki

Regulamin biblioteki szkolnej

I. Postanowienia ogólne

1. Z biblioteki szkolnej mogą korzystać wszyscy uczniowie i ich rodzice oraz pracownicy szkoły.
          2. Czytelnicy mają prawo do bezpłatnego korzystania ze zbiorów bibliotecznych.
          3. Biblioteka udostępnia swoje zbiory w czasie zajęć dydaktycznych zgodnie z organizacją roku szkolnego zgodnie z harmonogramem pracy ustalonym na początku roku szkolnego.
          4. Czytelnik odpowiada materialnie za wypożyczone przez siebie książki.
          5. Biblioteka współpracuje ze środowiskiem pozaszkolnym:
          • współpraca z bibliotekami i innymi instytucjami kultury (Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy, Lubski Dom Kultury) - lekcje biblioteczne, wystawy, prelekcje, wycieczki, spotkania autorskie itp.,
          • współpraca z rodzicami uczniów.

II. Regulamin wypożyczalni

1. Czytelnik może wypożyczać książki wyłącznie na swoje nazwisko.
          2. Jednorazowo można mieć wypożyczone 3 książki :
            • lektury na okres 2 tygodni
            • pozostałe książki na okres 1 miesiąca.

W uzasadnionych przypadkach bibliotekarz może ograniczyć lub zwiększyć liczbę wypożyczonych książek
          z podaniem terminu ich zwrotu.

1. Jeżeli czytelnik nie przeczytał książki, a wypożyczalnia nie ma na nią nowych zamówień można przynieść książkę i prosić o sprolongowanie terminu zwrotu. Czytelnik może zarezerwować potrzebną mu pozycję.
          2. Korzystający z biblioteki zobowiązani są do dbałości o wypożyczone książki.
          3. Wobec czytelników przetrzymujących książki stosuje się wstrzymanie wypożyczeń aż do momentu zwrócenia zaległych pozycji.
          4. W przypadkach zniszczenia lub zagubienia książki czytelnik musi zwrócić taką samą pozycję albo inną wskazaną przez bibliotekarza.
          5. Wychowawcy klas w porozumieniu z nauczycielem bibliotekarzem dbają o to, aby uczniowie zwrócili do biblioteki wypożyczone dokumenty.
          6. Wszystkie wypożyczone książki powinny być zwrócone 2 tygodnie przed końcem roku szkolnego.
          7. Czytelnicy opuszczający szkołę (pracownicy, uczniowie) zobowiązani są do pobrania zaświadczenia potwierdzającego zwrot materiałów wypożyczonych
            z biblioteki.

III. Regulamin czytelni

1. Korzystający z czytelni wpisuje się do zeszytu odwiedzin.
          2. W czytelni można korzystać ze wszystkich zbiorów tj. z księgozbioru podręcznego, czasopism i zbiorów wypożyczalni.
          3. Z księgozbioru podręcznego i czasopism można korzystać tylko na miejscu, nie wynosząc ich poza czytelnię.
          4. Czytelnik ma wolny dostęp do czasopism. Z księgozbioru podręcznego korzysta za pośrednictwem bibliotekarza.
          5. Przed opuszczeniem czytelni należy zwrócić czytane książki bibliotekarzowi.
          6. W czytelni obowiązuje cisza.
          7. Nie wolno w czytelni spożywać posiłków.
          8. Czytelnia jest nieczynna w czasie prowadzonych w niej zajęć dydaktycznych.